Temat uprawy kukurydzy dla niektórych może oznaczać temat rzekę. To już „odrzuca”. Wiele trudnych terminów, nazw- dla osoby niewtajemniczonej: czarna magia. Ten artykuł ma na celu w sposób przystępny przedstawić kilka zasad hodowli kukurydzy. Mamy nadzieję, że pomoże on w przyswojeniu także innych, nieujętych tutaj zagadnień.

Małymi krokami do uprawy

W poprzedniej części rozpoczęliśmy temat dotyczący tego na czym powinna opierać się uprawa kukurydzy na ziarno. Tym razem rozwiniemy nieco to zagadnienie wzbogacając tekst o kilka (nie wszystkie) dodatkowych informacji. Możemy go potraktować jako wstęp, do bardziej treściwej lektury. To jak przebiega uprawa kukurydzy krok po kroku, opatrzymy krótkim komentarzem. Zawrzemy również kilka podstawowych błędów oraz niewielkich porad, które możliwe, że dotąd były nie znane. Należy zwracać szczególną uwagę na każdy podejmowany przez nas krok. Mogłoby się wydawać, że kukurydza, jako roślina całoroczna nie wymaga zbyt wiele pracy, jednak taki tok myślenia jest błędny.

Mimo, że okres zimowy to czas, w którym wegetacja jest spowolniona, nie oznacza to, że powinniśmy zaniechać środków ostrożności na ten czas. Wręcz przeciwnie grunt powinien być jak najlepiej przygotowany, aby w niesprzyjających warunkach rośliny otrzymały jak najwięcej składników odżywczych. Wpływ na to ma już sama obróbka gleby przed wysiewem.

Zależnie od tego, jakie rośliny gościły w ziemi, powinniśmy dobrać sposób jej wykonania. I tak dla gleby po roślinach zbożowych i strączkowych dobrym posunięciem będzie tzw. podorywka (płytka orka, przeprowadzona latem, zaraz po zbiorach), następnie bronowanie dla spulchnienia ziemi, a następnie orka zimowa, polegająca na pokruszeniu warstwy uprawnej, w celu ułatwienia przebicia się kiełków kukurydzianych. W przypadku gleby po warzywach okopowych, wystarczy wyrównać powierzchnię i zbronować pole. Ma to na celu zabezpieczenie rezerw wody zawartych wewnątrz gleby, a także zmieszanie z nią nawozów przedsiewnych, wzbogacających grunt.

Użyźnianie, sianie, odchwaszczanie

To, jaki nawóz pod kukurydze wybierzemy ma duże znaczenie na jej rozwój i wielkość plonów. Nawóz przedsiewny zabezpieczy ją w okresie „dziecięcym”- doda podstawowych składników odżywczych i wyrówna odczyn gleby. Dlatego powinien być bogaty w fosfor, potas, a także azot. Wysiew nasion powinien posiadać dopracowany termin. Sianie kukurydzy zbyt wcześnie lub zbyt późno opóźni rozwój nasion. Ma na to wpływ między innymi temperatura gleby. Należy ją więc dokładnie sprawdzać. Powinna ona oscylować w granicach 6-10 stopni Celsjusza. Optymalny czas wysiewu, to 15.04-05.05. Na odpowiedni rozwój rośliny ma również wpływ głębokość, w jakiej ją posadzono. Jeśli ziarno usadowione zostanie zbyt płytko będzie łatwym łupem dla ptaków i promieni słonecznych. Jeśli zbyt głęboko, część nie będzie w stanie przebić się przez warstwę ziemi. Dlatego, przy glebach lekkich zaleca się posiew 5-6 cm, a przy ciężkich ok. 4 cm.

Gdy kukurydza posiada już liście, można przeprowadzić nawożenie kukurydzy na ziarno używając nawozów nalistnych wzbogaconych w azot, siarczan magnezu, cynk i bor. Zaleca się zaaplikowanie 2-3 dawek. Jeśli jednak posiadamy glebę lekką, można rozważyć kolejny oprysk. Zapobieganie chorobom kukurydzy to również ważne zadanie odpowiedzialnego hodowcy. Odpowiednie odchwaszczanie herbicydami zwalcza chwasty, które tłamszą młodą kukurydzę ograniczając jej dostęp do słońca. Oprysków należy dokonywać na wilgotną glebę, ok. 2 razy doglebowo, zanim rośliny wzejdą. Zanim flora osiągnie 6 fazę liścia należy zraszać ją jeszcze 2-3 razy nalistnie. Szkodniki, z którymi przyjdzie nam walczyć to również owady glebowe (np. pędraki, drutowce), a także o wiele bardziej naprzykrzające się i trudne do usunięcia (koszty związane z użyciem drogiego opryskiwacza szczudłowego, czy wykupienie larw błonkówki): omacnice prosowianki- nocne motyle żerujące na roślinach.

Uprawę gonią terminy

uprawa kukurydzyUprawa kukurydzy w Polsce cieszy się dużą popularnością. Jej przechowywanie jest łatwe, a ziarna zboża zawierają wysokie wartości odżywcze, tak ważne w hodowli zwierząt. Polacy z reguły osiągają zadowalające efekty w uprawach kukurydzy. Zdarza się, że pogoda nie sprzyja rozwojowi płodów rolnych, jednak jest aspekt, na który nikt nie ma wpływu. Decydując się na uprawę kukurydzy należy wziąć za to te z nich, na które jednak możemy coś poradzić. Wyżej wymienione punkty powinny naświetlić to, z czym będą musieli zmierzyć się początkujący hodowcy.

Podkreślamy jednak, że wciąż są to jedynie podstawy. Wciąż będą musieli oni nabierać doświadczenia i uczyć się na własnych błędach. Po analizie informacji zawartych w artykule należy sobie przyswoić, że najważniejsze są dwie rzeczy: monitorowanie zachowań roślin, oraz pilnowanie wszystkich obowiązujących terminów. Jak to udowodnił prof. Tadeusz Michalski, nawet czas zbioru kukurydzy można określić przez obserwację. Nazwał to teorią „czarnej plamki”. Kiedy pojawiają się one u nasady kolby, oznacza to, że łodyga odcięła już do dostęp składników odżywczych. Zbiór może nastąpić w przeciągu dwóch tygodni.

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule była wyczerpująca i dostarczyła zadowalających informacji do przemyśleń. Zdajemy sobie sprawę, że uprawa kukurydzy nie należy do najłatwiejszych, ale uzbrojeni w zasób wiedzy, możemy poradzić sobie w skuteczny sposób z czekającymi na nas przeszkodami, a niektórym nawet zapobiec.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz