Kukurydziany posiew cz.1

Polska to kraj hodowców. Od zawsze hodowano rośliny, zwierzęta. Nawet owady. Niektórzy z nich praktykują z powodu czysto finansowych. Inni z zamiłowania. Ale najlepiej czują się ci, którzy łączą obie te rzeczy: hodowcy zarabiający na swojej pasji. Tym razem przyjrzymy się „z grubsza” na czym polega uprawa kukurydzy na ziarno.

Polacy wybierają kukurydzę

Uprawa kukurydzy w Polsce posiada coraz szersze grono zwolenników. Jest tak samo użyteczna, co wymagająca w trakcie hodowli. Mimo to rolnicy decydują się na uprawę, gdyż jest ona najtańszą i jedną z najbardziej pełnowartościowych pasz dla zwierząt gospodarczych pochodzenia naturalnego.

Wartość metaboliczna paszy kukurydzianej dostarczanej trzodzie chlewnej to 14,1 MJ/kg. W przypadku drobiu jest to 13,8 MJ/kg. Jest to większa wartość niż ta, którą posiada pszenica, czy żyto. Głównymi zasadami, którymi rządzi się hodowla tego zboża jest dokładna obserwacja poziomu wzrostowego, oraz dyscyplina dotycząca terminów wykonywania kolejnych kroków hodowli. Przesunięcia w czasie są głównym powodem klęsk początkujących rolników. Początki zawsze bywają trudne i niepewne, ale odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu, które wiele ułatwia. Z czasem może się okazać, że sianie kukurydzy nie jest tak straszne jak je malują.

Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się kolba

Na odpowiedni rozwój kukurydzy ma wpływ wiele czynników. Nie jest to rodzaj rośliny, który posiany i pozostawiony sam sobie odda niebotycznych rozmiarów plony- jest ona niezwykle wymagająca. Często pochłania spore koszty. Uprawa kukurydzy krok po kroku to złożony proces. Brak wyczucia czasu, nieodpowiednie określenie temperatury i warunków pogodowych może sprawić, że jakość naszych plonów może ulec znacznej zmianie.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy postawić zanim nasza przygoda z kukurydzą na dobre się rozkręci jest dokładna analiza tego, na co chcielibyśmy przeznaczyć nasz plon. Dobrze jest rozpocząć ją już w okresie zimowym, aby zdążyć z przygotowaniami. Dużą popularnością cieszy się uprawa kukurydzy na ziarno, pozostałe opcje to kiszonka (kiszone ziarna kukurydzy) i tzw. CCM (z ang. corn- cob- mix, czyli ukiszona mieszanka liści i kolb kukurydzianych). Możemy także rozważyć jej sprzedaż. Po dokonaniu decyzji, powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować posiadany grunt. Gleba nie powinna być ani zbyt wilgotna, ani przesuszona. W określonych odstępach czasu, kilkukrotnie powinna być przeprowadzona orka. Sposób jej wykonania uzależniony jest od rodzaju roślin z poprzedniego siewu.

Kukurydziana profilaktyka

Nawożenie kukurydzy na ziarno powinno odbyć się kilkukrotnie: przedsiewnie (w celu użyźnienia i uregulowania odczynu gleby), oraz w okresie, gdy faza liści kukurydzy osiąga 4-6 fazę. Po 6 fazie, aż do okresu kwitnienia, roślina zaczyna pobierać składników pokarmowych, dlatego tak ważne jest odpowiednie monitorowanie terminów. Na odpowiedni rozwój ma również to, jaki nawóz pod kukurydzę wybierzemy. Najważniejsze jest to, by zawierał on racjonalnie dobrane składniki, tj.: potas, fosfor, azot, a także składniki mineralne. W trakcie dbania o aspekt zdrowotny naszych roślin, należy pamiętać, że nie tylko dostarczanie witamin jest ważne, ale i zapobieganie chorobom.

Dlatego też poleca się bardzo uważnie obserwować wszelkie zmiany, i w odpowiednim momencie zastosować środki zapobiegawcze: herbicydy na chwasty, oraz szkodniki (np. pędraki, drutowce, czy najtrudniejsza do zwalczenia omacnica prosowianka). Błędem, który popełniają niewprawieni i niecierpliwi hodowcy jest zbyt wczesny zbiór plonów. Należy na to szczególnie uważać- nie rozwinięta w pełni roślina to również strata.

Hodowcy obdarzeni talentem rolniczym i doświadczeniem potrafią zebrać wysokie plony, przy średnio-niskim wkładzie finansowym. Posiadając szczęście nie dosięgną ich również wszelkiego rodzaju plagi. Na niektóre niestety nie mamy wpływu, poza zapobieganiem im. Stosując się do podstawowych zasad hodowli, można osiągnąć zamierzone efekty.

Dodaj komentarz