Gęś tuluska – wyjątkowy ptak prosto z Francji

Tytułowa rasa gęsi wyróżnia się długą i barwną historią, ciekawym wykorzystaniem oraz atrakcyjnym wyglądem. W Polsce można kupić ptaki lub jaja, ale często zdarza się, że hodowcy sprowadzają je prosto z ojczystego kraju, czyli Francji. Dowiedz się, jakie walory hodowlane posiada gęś tuluska oraz dlaczego warto zainteresować się tymi ptakami.

Charakterystyka gęsi tuluskiej

GąsiorGęś tuluska została wyhodowana we Francji, w pobliżu Tuluzy. Pierwsze informacje o tej rasie pochodzą z XVI wieku, zatem ptaki cieszą się długą historią. Charakterystyka gęsi tuluskich sprawiła, że to gatunek, który także dziś cieszy się znacznym zainteresowaniem.

Gęsi tuluskie wyróżniają się okazałym i oryginalnym wyglądem. Są to ptaki ciężkie, o masywnej budowie ciała, podbrzuszu sięgającym niemal do samej ziemi i krótkich nogach. U tego gatunku występują charakterystyczne narośle na podgardlu – mniejsze u gęsi, większe u gąsiorów. Upierzenie ptaków uważa się za atrakcyjne. Składają się na nie partie szare i białe. Wygląd ptaków tuluskich sprawia, że zdaniem wielu hodowców jest to najładniejsza ze współczesnych ras gęsi.

Samice osiągają wagę do 9 kilogramów, samce do 12 kilogramów. Dawniej, w wyniku intensywnego tuczu (dziś nielegalnego), otrzymywano osobniki o wadze sięgającej nawet 17-18 kilogramów.

Gęsi tuluskie uchodzą za ptaki o spokojnym, zrównoważonym charakterze. Brak agresji sprawia, że mimo swoich rozmiarów są łagodne i można je hodować razem z innymi, niekonfliktowymi, ptakami.

Wykorzystanie gęsi tuluskich

przysmak z gęsiPierwotnie gęsi tuluskie hodowano głównie z przeznaczeniem na mięso, w dalszej kolejności także na tłuszcz i pierze. W późniejszym okresie cenne okazały ich się stłuszczone, okazałe wątroby, których waga sięgała nawet 2 kilogramów. Gęsia wątroba to podstawa francuskiego przysmaku o nazwie foie gras. Potrawa to rodzaj pasztetu, który wiele osób ceni z uwagi na delikatny smak. Współcześnie foie gras wytwarza się z drobiowych wątróbek, pozyskiwanych w drodze humanitarnego chowu zwierząt, bez etapu intensywnego tuczu.

Obecnie niektórzy hodowcy nadal utrzymują gęsi tuluskie w celach rzeźnych, ale zdecydowana większość wielbicieli tej rasy rezygnuje z tego celu. Piękny wygląd i łagodne usposobienie tych ptaków sprawiają, że na coraz większej liczbie posesji gęsi chowane są hobbystycznie, dożywając starości.

Uwaga. Gęsi tuluskie z natury są żarłoczne, zatem należy szczególnie dbać o ich dietę, by uniknąć spasienia. Nadmiar tkanki tłuszczowej obniża płodność ptaków oraz skraca ich życie. Gęsi należy karmić przede wszystkim zieleniną, w dalszej kolejności ziarnem, warzywami i kiszonkami.

Rozmnażanie gęsi z Tuluzy

gęsiOmawiana we wpisie rasa gęsi należy do gatunku, wyróżniającego się dość niską płodnością i małą liczbą znoszonych w sezonie jaj. Ponadto samice wykazują słaby instynkt macierzyński, co skutkuje częstym porzucaniem gniazda w okresie wysiadywania. Trudności w hodowli gęsi tuluskich potęguje fakt, że masa dorosłych osobników utrudnia skuteczną kopulację. Samce są niechętne do łączenia się z wieloma samicami, co nie ułatwia rozrodu. Ponadto przekarmione gęsi mają tendencję do zapasania się, co skutkuje dalszym obniżeniem płodności lub całkowitą niezdolnością do rozrodu. W celu poprawy płodności gęsi tuluskich należy przestrzegać kilku zasad hodowlanych:

• unikanie otłuszczenia zwierząt,
• dostarczanie ptakom dużej ilości zieleniny,
• łączenie gęsi w pary lub małe grupy, w których znajduje się jeden gąsior i maksymalnie dwie gęsi,
• zapewnienie ptakom zbiornika wodnego, w którym łatwiej mogą dokonywać skutecznej kopulacji niż na lądzie,
• podkładanie zapłodnionych jaj do gniazd ptaków, które charakteryzują się dobrze rozwiniętym instynktem macierzyńskim.

Podsumowanie

Gęsi tuluskie coraz częściej hodowane są w celach ozdobnych. Nietrudno bowiem zauważyć, że to wyjątkowo piękne i okazałe ptaki, które wyróżniają się ponadto łagodnym usposobieniem. Wielu hodowców poszukuje rasowych gęsi, aby utrzymywać je w systemie hobbystycznym. Dzięki temu gęsi tuluskie na pewno przetrwają jeszcze wiele lat, stając się jedną z bardziej lubianych ras ozdobnego drobiu.

Dodaj komentarz