Koniec sezonu letniego? Sianokosy już za nami? Nie do końca: na naszym blogu uprawa roli, a w tym i żniwa mogą trwać przez cały rok. Możemy prawie w nieskończoność zgłębiać zagadnienia nurtujące naszych czytelników. Dziś postanowiliśmy zainteresować się właśnie pokosem. Czy w tym uwielbianym przez dzieci wydarzeniu, urok znajdują również dorośli?

Dawno, dawno temu, na poletku

Dzisiaj, w czasie żniw przed naszym obliczem stają dziesiątki maszyn, a każde z nich gotowe jest z ogromnym poświęceniem wyręczyć nas w obowiązkach związanych z sianokosami. Wystarczy jedynie poprowadzić je do celu, ale u zarania dziejów nawet wspaniali Majowie nie przewidywali aż takich rewolucji w sferze rolnictwa. Dziesiątki lat temu królowały przede wszystkim sierpy: niewielkie narzędzia, kształtem przypominające półksiężyc, zakończone wygodną rączką. Z początku kamienne, później otrzymały swój metaliczny blask. Niektóre z nich posiadały wycięte ząbki, ułatwiające wykaszanie trudniejszych partii.

Swoje miejsce w społeczeństwie miały również złote sierpy. Przeznaczone były one wyłącznie dla elity: druidów, magów czy znachorów. Mniej poręczne, ale za to o wiele bardziej wygodne i praktyczne okazały się kosy. Idealne w przypadku młócenia pola większych rozmiarów, wygodniejsze dla pleców i stawów. Tak jak nasz sierpowy kolega wciąż ma wielkie powodzenie wśród ogrodników amatorów, czy rolników, których uprawy opierają się na ryżu, tak o tradycyjnej kosie się zapomina. Jej miejsce zajęły kosiarki i żniwiarki konne, a później później i ciągnikowe. Jednak te wynalazki mają się nijak w porównaniu z prawdziwym władcą pól: kombajnem.

Przyjaciel rolnika

Kombajn: jedno słowo, jedna maszyna i kilka zajęć wykonanych jednocześnie. Kombajny rolnicze to maszyny, za których pomysł i innowacje powinno się nagradzać. Pod czujnym okiem operatora zdolne są w tym samym momencie kosić i młócić. Zamiast spędzać w polu kilka dni, nasza praca zamyka się w kilku godzinach.

Dobrze nam są znane kombajny zbożowe: od dziecka błagaliśmy opiekunów, aby zezwolili nam na wycieczkę w kabinie kierowcy. Posiadanie kombajnu było dla wielu chłopców marzeniem z dzieciństwa, które większość z nich spełniło. Posiadanie kombajnu jest niezwykle korzystne: może on grać główną rolę podczas żniw, ale po przeróbkach może stać się maszyną zdolną wydobywać rośliny okopowe, pomocną przy uprawie m.in. rzepaku czy kukurydzy. Kombajn może również zaspokoić inne potrzeby plantatorów: kilka ulepszeń i dodatków, a nasz kombajn do zboża zmienia się w maszynę skutecznie siejącą lub sadzącą rośliny.

Godny następca

Kombajny można uznać za niezwykle skomplikowane sprzęty- zwłaszcza, jeśli porównać je z tymi dotychczas stosowanymi. Niektóre z nich są na tak wysokim poziomie, że za standard uznaje się klimatyzowaną kabinę, a komputer pokładowy to żadna nowość. Coraz częściej można spotkać się z takim udogodnieniem jak mini chłodziarka do napojów, wbudowana w panel kabiny kombajnu. Chociaż różne marki dopieszczają swoje maszyny na wszelkie sposoby, podstawowe elementy, z których składają się kombajny wciąż pozostają bez zmian.

Kombajn jest rozpoznawalny ze względu na tzw. naganiacz, którego zadaniem jest ustawienie łodyg pod odpowiednim kątem do wewnątrz w ten sposób, aby zespół tnący z łatwością oddzielił łodygę od korzenia.Rośliny trafiają do wnętrza, gdzie przez zespół transportowy docierają kolejno do bębna młócącego, klepiska i wytrząsaczy w celu oddzielenia ziaren od kolebek. Ziarna są oczyszczane przez podsiewacze i wentylatory, „podróżując” na przenośnikach trafiają do zbiornika, gdzie czekają aż do końca pokosu. W międzyczasie słoma zostaje rozdrobniona i odesłana z powrotem na pole, skąd zbierze ją inny rodzaj maszyny.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna wśród kombajnów prym wiodły tzw. bizony, teraz na prowadzenie wysunęły się kombajny zbożowe claas skutecznie wykaszając konkurencje. Kombajny zbożowe nowe (zależnie od firmy i modelu) to koszt, który waha się w granicach 200 000- 420 000 zł. Cena kombajnów używanych w zależności od przebiegu i rocznika może spaść nawet o połowę pierwotnej kwoty.

Kategorie: Poradnik

Dodaj komentarz