Każdy szanujący się rolnik wie doskonale, co jest najlepsze dla jego gospodarstwa, oraz gdzie te dobra pozyskać. Zdaje sobie sprawę, że bez odpowiednich maszyn praca na roli nie ruszy z miejsca, a magazyny pozostaną puste. Cóż więc zrobić, żeby zarobić? W co zainwestować, żeby nasza praca się zwróciła? Gdzie udać się na „łowy” wymaganych sprzętów?

Ciągnikiem w stronę słońca

Choćby nie wiadomo jak wielka byłaby kolekcja urządzeń i narzędzi naszego rolnika, nie zrobi on praktycznie niczego, jeśli nie będzie mógł „poprowadzić” swoich maszyn przez swoje bezkresne ziemie. Oczywiście istnieje możliwość zaciągnięcia do pracy zwierząt hodowlanych, jednak czasy kiedy wykorzystywano chowańce do tego celu (np. praca na roli), już dawno minęły.

Co więc będzie w stanie sprostać wymaganiom pana gospodarstwa? Idealnym rozwiązaniem dla niego będzie ciągnik, dopasowany do potrzeb jego miejsca pracy. To właśnie na nie musi zwrócić uwagę, wybierając się w magiczne miejsce, jakim są targi rolnicze. Znajdziemy tam wszystko co nam potrzebne, a nawet jeszcze więcej. Giełda ciągników rolniczych oferuje zarówno ciągniki rolnicze nowe, jak i używane.Cechuje ją również mnogość w wyborze modelu i specjalizacji.

To, jaki ciągnik wybierzemy zależy jedynie od nas i funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na jego zakup. Przeglądając dostępne na giełdzie oferty, nie warto sugerować się jedynie wyglądem ciągnika. Jest on ważny, ponieważ świadczy on o tym, jak traktował go np. poprzedni właściciel. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie opakowanie, i najważniejsze jest wnętrze naszego produktu, oraz to, czy będzie w stanie sprawdzić się we współpracy z nami.

Jak nie ciągnik, to traktor?

Wyprawa na giełdę rolniczą i zakupy, których pragniemy dokonać muszą wiązać się z pewną wiedzą. Musimy znać przeznaczenie każdej z maszyn, a przede wszystkim wiedzieć, czy mamy do czynienia z ciągnikiem, czy z traktorem. Otóż, musimy zdawać sobie sprawę, że „traktor to ciągnik, jednak ciągnik to nie traktor”.

Różnica między nimi nie jest widoczna dla laika. Traktor to maszyna, która sprawdza się „z dodatkiem” innych urządzeń, np. brony (spulchnianie gleby), pług (orka), czy opryskiwacz (wymagany przy rozprowadzaniu nawozów). Jest w stanie oddziaływać na połączone z nim urządzenia: służy więc zarówno do ciągnięcia, jak i przesuwania czy podnoszenia innych obiektów. Ciągnikiem zaś nazywamy maszynę pochodną ciężarówki. Jest skonstruowany w ten sposób (np. specjalne hamulce hydrauliczne, mocowanie naczepy, tzw. siodło), aby przetransportować nawet bardzo ciężki bagaż za jednym razem. Traktor sprawdzi się świetnie przy ciężkich pracach polowych: obróbka pola, siew i oprysk, a także wymagających użycia np. ładowarki. Ciągnik natomiast, będzie niezastąpiony, w przypadku przewozu owoców naszej pracy z miejsca na miejsca. Na gospodarstwie każdy z nich się przydaje.

Z tą informacją kupno ciągnika rolniczego nie powinno sprawić większych problemów. W całym kraju nie istnieje tylko jedna sezonowa giełda maszyny rolnicze możemy nabyć przez cały rok, w różnych partiach Polski. Najczęściej targi rolne odbywają się w Poznaniu, Warszawie czy Puławach. Niektóre ze spotkań posiadają określoną tematykę odpowiednią dla danego sezonu, połączoną z pokazami. Wspaniałe prezentacje, a także opinie ekspertów, twórców i innych użytkowników sprawiają, że nietrudno o mądre i przemyślane kupno traktora.

Podsumowanie

Każde urządzenie ułatwiające naszą pracę jest niezwykle cenne. Jednak to ciągniki są w tym przypadku są podstawą. Często niedoceniane, spychane na boczny tor, a tak naprawdę niezaprzeczalnie istotne. Prą do przodu, torując nam wciąż drogę przez pola i sady, w czasie deszczu i suszy: silne, nie do zdarcia, nie do zatrzymania.

Kategorie: Poradnik

Dodaj komentarz